Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart cache Kasse
Leveringstid fra butikken/ lageret 1-3 hverdage
Kan også afhentes i butikken
Intel Core Ultra 5 245K. Processorserie: Intel Core Ultra 5, Processor sokkel: LGA 1851 (Socket V1), Pakketype: Kasse. Neural processor-enhed (NPU): Intel AI Boost, AI-softwareframeworks understøttet af NPU: DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN, Samlet processorydelse op til: 30 TOPs. Hukommelseskanaler: To-kanals, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 192 GB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR5-SDRAM. On-board grafikkort, model: Intel Graphics, Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange: DisplayPort 2.1, Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, HDMI 2.1, Indbygget grafikadapter basefrekvens: 300 MHz. Markedssegment: Desktop, Brugsbetingelser: Workstation, PC/Client/Tablet, PCI Express slots version: 4.0, 5.0
Produktegenskaber
| Processor | |
|---|---|
| Processor base power | 125 W |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 8 |
| Processorserie | Intel Core Ultra 5 |
| Boostfrekvens af performancekerne | 5,2 GHz |
| Processormodel | 245K |
| Basisfrekvens af performancekerne | 4,2 GHz |
| Processorkerner | 14 |
| Boostfrekvens af effektiv kerne | 4,6 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 3,6 GHz |
| Maksimal turbokraft | 159 W |
| Maksimalt antal DMI-baner | 8 |
| Processor boost frekvens | 5,2 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
| Processor sokkel | LGA 1851 (Socket V1) |
| AI-softwareframeworks understøttet af CPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Kasse | Ja |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Processor ARK ID | 241067 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor cache type | Smart cache |
| Stepping | B0 |
| Processor kodenavn | Arrow Lake |
| Processorproducent | Intel |
| Pakketype | Kasse |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Thread Director | Ja |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Ja |
| Intel® One-Click Recovery | Ja |
| Intel® Remote Platform Deletese (RPE) | Ja |
| Intel® Threat Detection Technology (TDT) | Ja |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Ja |
| Intel vPro® Enterprise Platform kvalificering | Ja |
| Kvalificering til Intel® Hardware Shield | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Stable IT Platform Program (SIPP) | Ja |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) på GPU'en | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® virtualiseringsteknologi med omdirigeringsbeskyttelse (VT-rp) | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Active Management Teknologi (Intel® AMT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Funktioner | |
| Brugsbetingelser | Workstation, PC/Client/Tablet |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | 740.17B1 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Skalerbarhed | 1S |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2020A |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Hukommelse | |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 192 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 6400 MHz |
| Andre funktioner | |
| L2 cache | 26624 KB |
| Grafikudgang | DP2.1 UHBR20, HDM2.1 FRL 12GHz, eDP1.4b |
| Maksimal intern hukommelse | 192 GB |
| Grafik | |
| Xe-kerner | 4 |
| Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange | DisplayPort 2.1, Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, HDMI 2.1 |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (DisplayPort) | 60 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (eDP-integreret fladskærm) | 60 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (HDMI) | 60 Hz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 4 |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Intel Graphics |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 300 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1900 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x7D67 |
| Neural processor-enhed (NPU) | |
| GPU-ydeevne op til | 8 TOPs |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne op til | 13 TOPs |
| Samlet processorydelse op til | 30 TOPs |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Tekniske detaljer | |
| Lanceringsdato | Q4'24 |
| Status | Launched |
| Hukommelseshastighed (maks.) | 6400 MHz |
| OpenCL version | 3.0 |
| Logistik data | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310050 |
| Driftsbetingelser | |
| Maksimal driftstemperatur | 105 °C |
Scidata - en lokal IT- forretning i Vejle
Vi er en lokal butik, som ud over vores webshop har fysisk butik i Vejle. Vi er kendte i lokalområdet for vores gode service og vores passion for IT. Gennem de seneste 25+ år har vi leveret IT til både privat og erhvervs- kunder over hele Danmark. Som du kan høre, har scidata noget for alle.
Vil du købe dine varer online?
Hos os kan du vælge at besøge vores butik hvis vi ligger i nærheden af dig. Du kan også bestille dine varer direkte her på siden. Det er utroligt nemt og du får alle de oplysninger du skal bruge.
Kontakt os i butikken.
Hvis du står og mangler vejledning eller har spørgsmål til vores varer, så er du altid velkommen til at kontakte os på telefonnummer 75723211 eller på mailen salg@scidata.dk. Eller blot kigge forbi hvis du er i nærheden.