Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart cache Kasse
Leveringstid fra butikken/ lageret 1-3 hverdage
Kan også afhentes i butikken
Intel Core Ultra 5 225F. Processorserie: Intel Core Ultra 5, Processor sokkel: LGA 1851 (Socket V1), Pakketype: Kasse. Neural processor-enhed (NPU): Intel AI Boost, AI-softwareframeworks understøttet af NPU: DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN, Samlet processorydelse op til: 19 TOPs. Hukommelseskanaler: To-kanals, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 192 GB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR5-SDRAM. Markedssegment: Desktop, Brugsbetingelser: PC/Client/Tablet, PCI Express slots version: 4.0, 5.0. L2 cache: 22528 KB, Maksimal intern hukommelse: 192 GB
Produktegenskaber
| Processor | |
|---|---|
| Processor base power | 65 W |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 4 |
| Processorserie | Intel Core Ultra 5 |
| Boostfrekvens af performancekerne | 4,9 GHz |
| Processormodel | 225F |
| Basisfrekvens af performancekerne | 3,3 GHz |
| Processorkerner | 10 |
| Boostfrekvens af effektiv kerne | 4,4 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 2,7 GHz |
| Maksimal turbokraft | 121 W |
| Maksimalt antal DMI-baner | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,9 GHz |
| Processor-cache | 20 MB |
| Processor sokkel | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processortråde | 10 |
| AI-softwareframeworks understøttet af CPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Kasse | Ja |
| Processor ARK ID | 241069 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor kodenavn | Arrow Lake |
| Processorproducent | Intel |
| Pakketype | Kasse |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Thread Director | Ja |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Funktioner | |
| Brugsbetingelser | PC/Client/Tablet |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Skalerbarhed | 1S |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Andre funktioner | |
| L2 cache | 22528 KB |
| Maksimal intern hukommelse | 192 GB |
| Neural processor-enhed (NPU) | |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne op til | 13 TOPs |
| Samlet processorydelse op til | 19 TOPs |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Hukommelse | |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 192 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 6400 MHz |
| Tekniske detaljer | |
| Lanceringsdato | Q1'25 |
| Status | Launched |
| Driftsbetingelser | |
| Maksimal driftstemperatur | 105 °C |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ingen |
For mere information, besøg dette produkts hjemmeside.
Scidata - en lokal IT- forretning i Vejle
Vi er en lokal butik, som ud over vores webshop har fysisk butik i Vejle. Vi er kendte i lokalområdet for vores gode service og vores passion for IT. Gennem de seneste 25+ år har vi leveret IT til både privat og erhvervs- kunder over hele Danmark. Som du kan høre, har scidata noget for alle.
Vil du købe dine varer online?
Hos os kan du vælge at besøge vores butik hvis vi ligger i nærheden af dig. Du kan også bestille dine varer direkte her på siden. Det er utroligt nemt og du får alle de oplysninger du skal bruge.
Kontakt os i butikken.
Hvis du står og mangler vejledning eller har spørgsmål til vores varer, så er du altid velkommen til at kontakte os på telefonnummer 75723211 eller på mailen salg@scidata.dk. Eller blot kigge forbi hvis du er i nærheden.