Intel Core i5-14600K processor 24 MB Smart cache Kasse
Leveringstid fra butikken/ lageret 1-3 hverdage
Kan også afhentes i butikken
Intel Core i5-14600K. Processorserie: Intel® Core™ i5, Processor sokkel: LGA 1700, Pakketype: Kasse. Hukommelseskanaler: To-kanals, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 192 GB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM. On-board grafikkort, model: Intel UHD Graphics 770, Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange: Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1, Indbygget grafikadapter basefrekvens: 300 MHz. Markedssegment: Desktop, Brugsbetingelser: Workstation, PC/Client/Tablet, PCI Express slots version: 4.0, 5.0. Processor-pakke størrelse: 45 x 37.5 mm
Produktegenskaber
| Processor | |
|---|---|
| Processor base power | 125 W |
| Processorgeneration | Intel Core i5-14xxx |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 8 |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Boostfrekvens af performancekerne | 5,3 GHz |
| Processormodel | i5-14600K |
| Basisfrekvens af performancekerne | 3,5 GHz |
| Processorkerner | 14 |
| Boostfrekvens af effektiv kerne | 4 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 2,6 GHz |
| Maksimal turbokraft | 181 W |
| Maksimalt antal DMI-baner | 8 |
| Processor boost frekvens | 5,3 GHz |
| Processor-cache | 24 MB |
| Processor sokkel | LGA 1700 |
| Processortråde | 20 |
| Kasse | Ja |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Processor ARK ID | 236799 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor cache type | Smart cache |
| Stepping | B0 |
| Processor kodenavn | Raptor Lake |
| Processorproducent | Intel |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 89,6 GB/sek. |
| Pakketype | Kasse |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Thread Director | Ja |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Funktioner | |
| Brugsbetingelser | Workstation, PC/Client/Tablet |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | 740.17B1 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Skalerbarhed | 1S |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Specifikation for termisk opløsning | PCG 2020A |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Hukommelse | |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 89,6 GB/sek. |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 192 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
| Andre funktioner | |
| L2 cache | 20480 KB |
| Grafikudgang | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| Maksimal intern hukommelse | 192 GB |
| Grafik | |
| Multi-format codec-motorer | 2 |
| Antal udførelsesenheder | 32 |
| Understøttelse af indbyggede grafikadapterudgange | Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1 |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixel |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (eDP- integreret fladskærm) | 5120 x 3200 pixel |
| Indbygget grafikadapter maksimal opløsning (HDMI) | 4096 x 2160 pixel |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (DisplayPort) | 60 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (eDP-integreret fladskærm) | 120 Hz |
| Opdateringshastighed for indbygget grafikadapter ved maksimal opløsning (HDMI) | 60 Hz |
| Antal understøttede skærme (indbygget grafik) | 4 |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 300 MHz |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1550 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0xA780 |
| Vægt & størrelser | |
| Processor-pakke størrelse | 45 x 37.5 mm |
| Driftsbetingelser | |
| Tjunction | 100 °C |
| Tekniske detaljer | |
| Lanceringsdato | Q4'23 |
| Status | Launched |
| OpenCL version | 3.0 |
| Logistik data | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310001 |
Scidata - en lokal IT- forretning i Vejle
Vi er en lokal butik, som ud over vores webshop har fysisk butik i Vejle. Vi er kendte i lokalområdet for vores gode service og vores passion for IT. Gennem de seneste 25+ år har vi leveret IT til både privat og erhvervs- kunder over hele Danmark. Som du kan høre, har scidata noget for alle.
Vil du købe dine varer online?
Hos os kan du vælge at besøge vores butik hvis vi ligger i nærheden af dig. Du kan også bestille dine varer direkte her på siden. Det er utroligt nemt og du får alle de oplysninger du skal bruge.
Kontakt os i butikken.
Hvis du står og mangler vejledning eller har spørgsmål til vores varer, så er du altid velkommen til at kontakte os på telefonnummer 75723211 eller på mailen salg@scidata.dk. Eller blot kigge forbi hvis du er i nærheden.