Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart cache Kasse
Leveringstid fra butikken/ lageret 1-3 hverdage
Kan også afhentes i butikken
Intel Core i5-14400F. Processorserie: Intel® Core™ i5, Processor sokkel: LGA 1700, Pakketype: Kasse. Hukommelseskanaler: To-kanals, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 192 GB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM. Markedssegment: Desktop, Brugsbetingelser: PC/Client/Tablet, PCI Express slots version: 4.0, 5.0. Processor-pakke størrelse: 45 x 37.5 mm. L2 cache: 9728 KB, Maksimal intern hukommelse: 192 GB
Produktegenskaber
| Processor | |
|---|---|
| Processor base power | 65 W |
| Processorgeneration | Intel Core i5-14xxx |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 4 |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Boostfrekvens af performancekerne | 4,7 GHz |
| Processormodel | i5-14400F |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2,5 GHz |
| Processorkerner | 10 |
| Boostfrekvens af effektiv kerne | 3,5 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 1,8 GHz |
| Maksimal turbokraft | 148 W |
| Maksimalt antal DMI-baner | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,7 GHz |
| Processor-cache | 20 MB |
| Processor sokkel | LGA 1700 |
| Processortråde | 16 |
| Kasse | Ja |
| Køler inkluderet | Ja |
| Processor ARK ID | 236777 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor kodenavn | Raptor Lake |
| Processorproducent | Intel |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 76,8 GB/sek. |
| Pakketype | Kasse |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Thread Director | Ja |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Funktioner | |
| Brugsbetingelser | PC/Client/Tablet |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | 740.17B1 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Skalerbarhed | 1S |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Markedssegment | Desktop |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Andre funktioner | |
| L2 cache | 9728 KB |
| Maksimal intern hukommelse | 192 GB |
| Vægt & størrelser | |
| Processor-pakke størrelse | 45 x 37.5 mm |
| Driftsbetingelser | |
| Tjunction | 100 °C |
| Hukommelse | |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 76,8 GB/sek. |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 192 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Tekniske detaljer | |
| Lanceringsdato | Q1'24 |
| Status | Launched |
| Logistik data | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310001 |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ingen |
Scidata - en lokal IT- forretning i Vejle
Vi er en lokal butik, som ud over vores webshop har fysisk butik i Vejle. Vi er kendte i lokalområdet for vores gode service og vores passion for IT. Gennem de seneste 25+ år har vi leveret IT til både privat og erhvervs- kunder over hele Danmark. Som du kan høre, har scidata noget for alle.
Vil du købe dine varer online?
Hos os kan du vælge at besøge vores butik hvis vi ligger i nærheden af dig. Du kan også bestille dine varer direkte her på siden. Det er utroligt nemt og du får alle de oplysninger du skal bruge.
Kontakt os i butikken.
Hvis du står og mangler vejledning eller har spørgsmål til vores varer, så er du altid velkommen til at kontakte os på telefonnummer 75723211 eller på mailen salg@scidata.dk. Eller blot kigge forbi hvis du er i nærheden.