AMD Ryzen 5 8400F processor 4,2 GHz 16 MB L3 Bakke
Leveringstid fra butikken/ lageret 1-3 hverdage
Kan også afhentes i butikken
AMD Ryzen 5 8400F. Processorserie: AMD Ryzen™ 5, Processor sokkel: Sokkel AM5, Processor litografi: 4 nm. Hukommelseskanaler: To-kanals, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR5-SDRAM, Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor: 3600,5200 MHz. Markedssegment: Desktop, Understøttede instruktionssæt: AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, Kompatible operativsystemer: Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit
Produktegenskaber
| Processor | |
|---|---|
| Processorgeneration | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processormodel | 8400F |
| Processorkerner | 6 |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
| Processor boost frekvens | 4,7 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processortråde | 12 |
| Konfigurerbar TDP-up | 65 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processorens basisfrekvens | 4,2 GHz |
| Kasse | Ingen |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Processor litografi | 4 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor cache type | L3 |
| Processorproducent | AMD |
| Pakketype | Bakke |
| I/O-konfiguration | |
| Antal USB-porte | 5 |
| Hukommelse | |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Funktioner | |
| Kompatible operativsystemer | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1 |
| Markedssegment | Desktop |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ingen |
Scidata - en lokal IT- forretning i Vejle
Vi er en lokal butik, som ud over vores webshop har fysisk butik i Vejle. Vi er kendte i lokalområdet for vores gode service og vores passion for IT. Gennem de seneste 25+ år har vi leveret IT til både privat og erhvervs- kunder over hele Danmark. Som du kan høre, har scidata noget for alle.
Vil du købe dine varer online?
Hos os kan du vælge at besøge vores butik hvis vi ligger i nærheden af dig. Du kan også bestille dine varer direkte her på siden. Det er utroligt nemt og du får alle de oplysninger du skal bruge.
Kontakt os i butikken.
Hvis du står og mangler vejledning eller har spørgsmål til vores varer, så er du altid velkommen til at kontakte os på telefonnummer 75723211 eller på mailen salg@scidata.dk. Eller blot kigge forbi hvis du er i nærheden.