Logitech MX Mechanical
Dansk / Norsk / Svenska / Suomalainen, QWERTY, Clicky, Bluetooth / Logi Bolt, Li-Po, 1500 mAh, 433.85 x 131.55 x 26.1 mm, 828 g
Leveringstid fra butikken/ lageret 1-3 hverdage
Kan også afhentes i butikken
MÆRK DET. BEHERSK DET.
Mød MX Mechanical og MX Mechanical Mini – tastaturer med ekstraordinær følelse, præcision og ydeevne.
FLUID MEKANISK INDTASTNING
De mekaniske kontakter med lav profil giver en skrivefornemmelse på næste niveau.
Ultrapræcise og stabile kontakter giver en dyb og sikker tasteafstand – i en lav profil. Dine fingre glider ubesværet hen over tasternes matte overflade – og tofarvede tastehætter gør det nemt at orientere fingrene og forblive i dit flow.
DIN OPSÆTNING. DIT VALG.
Vælg mellem MX Mechanical i fuld størrelse, der har en integreret numerisk tastatur eller den pladsbesparende minimalistiske MX Mechanical Mini. Begge tastaturer er udformet med et topcover af aluminium for ultimativ stabilitet og stil.
3 UNIKKE TYPER TASTER
Vælg den mekaniske kontakttype, der matcher din stil og præference for følelse. MX Mechanical og MX Mechanical Mini er udstyret med en af tre kontakter, der hver har en særskilt fornemmelse og lyd – Tactile Quiet, Clicky og Lineær
FIND DIN SWITCH
TAKTILE STILLE
Mekaniske nøglekontakter med en tilfredsstillende taktil bump, du føler - for præcis feedback, reaktiv nøglenulstilling og mindre støj, så din skrivning ikke forstyrrer dem omkring dig.
LINEÆR
Mekaniske nøglekontakter med uafbrudt aktiveringsafstand og minimal fjederkraft – for hurtig reaktion og en ultrajævn skrivefølelse.
KLIKKENDE
Mekaniske taster med et glædeligt, hørbart klik og taktil feedback ved hvert tastetryk – for en velkendt mekanisk følelse og lyd.
SMART BELYSNING. NONSTOP YDEEVNE.
De baggrundsbelyste taster lyser på magisk vis op i det øjeblik, dine hænder nærmer sig, og justeres automatisk, så de passer til dine lysforhold – hvilket resulterer i optimalt batteriforbrug.
Begge tastaturer introducerer også en række fordybende baggrundsbelysningseffekter for at trække dig ind i din arbejdsgang. Du kan skifte mellem effekterne i Logi Options+ eller ved blot at trykke på Fn-tasten og pæretasten på samme tid.
Pulserende belysning
Dit tastatur kommer til live med en pulserende lyseffekt.
Kontrastbelysning
Modifikationstaster lyser stærkere end resten af tasterne for endnu bedre perifer synlighed.
Bølgebelysning
Taster lyser op i en progressiv elegant bølge fra venstre mod højre.
Tilfældig belysning
Individuelle taster er tilfældigt oplyst for at skabe et fascinerende mønster.
Reaktionsbelysning
Hver gang du trykker på en tast, lyser den op som svar for en tilfredsstillende frem og tilbage mellem dig og dit tastatur.
TIL FLERE ENHEDER. FLERE OPERATIVSYSTEMER
Tilslut nemt via Bluetooth® Low Energy eller den medfølgende Logi Bolt USB-modtager med op til tre enheder og skift mellem dem med et tryk på en knap.
Begge mekaniske tastaturer har et dobbelttastlayout, der er optimeret til både Mac- og Windows-brugere og er kompatible med alle større operativsystemer – ingen vanskelig opsætning eller justering påkrævet.
MULIGHEDER ER ET STORT PLUS
Tilpas dit tastatur, tjek batterilevetid, vælg baggrundsbelysningseffekter, skift Fn-tastfunktioner og tildel app-specifikke profiler i den forbedrede og nemmere at bruge end nogensinde før Logi Options+.
UTALLIGE TILPASNINGSMULIGHEDER
Logi Options+ giver dig mulighed for at tilpasse hele F-rækken til enhver funktion, du har brug for.
Skift nemt F-rækkeprioriteten mellem almindelige F-tastfunktioner, specialfunktioner eller personlige appspecifikke tilpasninger.
ARBEJD PROBLEMFRIT
Installation af Logi Options+-softwaren aktiverer Logitech Flow, når den er tilsluttet en MX-mus. Dit MX-tastatur følger din mus gennem enheder, så du kan styre flere computere i flere operativsystemer i én flydende arbejdsgang.
OPLAD HURTIGT, TILSLUT ØJEBLIKKELIGT.
MX Mekaniske tastaturer forbliver opladet i op til 15 dage ved fuld opladning – eller op til 10 måneder med slukket baggrundsbelysning. Bare en hurtig 15 minutters opladning ved hjælp af det medfølgende USB-C-kabel giver strøm til en hel dag med non-stop ydeevne.
Begge mekaniske tastaturer er kompatible med alle større operativsystemer lige ud af æsken. Par og skift nemt mellem op til tre enheder med et tryk på en knap via Bluetooth Low Energy eller den medfølgende Logi Bolt USB Receiver.
ET VALG DER FÅR DIG TIL AT VÆRE GLAD
Vores mål? At designe til bæredygtighed. Det betyder, at når vi innoverer vores nye generation af produkter, reducerer vi deres CO2-fodaftryk på enhver måde, vi kan - fra deres samlede konstruktion til den mindste komponent. Alt sammen uden at gå på kompromis med kvalitet og ydeevne.
FREMSTILLET AF GENBRUGSPLAST
Plastdelene i MX Mechanical omfatter certificeret genbrugsplastik – 45 % for MX Mechanical og 47 % til MX Mechanical Mini – for at give et andet liv til udtjent plast fra gammel forbrugerelektronik og hjælpe med at reducere vores CO2-fodaftryk.
ALUMINIUM MED LAVT KULSTOFINDHOLD
Vidste du, at det er energikrævende at producere aluminium? Derfor er aluminiumet i MX Mechanicals topkabinet lavet med vedvarende energi frem for fossile brændstoffer. Smuk, med en lavere kulstofpåvirkning.
SMART BATTERI-EFFEKTIVITET
De baggrundsbelyste taster justeres automatisk til miljøet og slukker, når de ikke er i brug, for at opnå et optimalt strømforbrug. Lavstrømstilstand slukker for baggrundsbelysningen, når batteriet er under 10 % for at forlænge strømmen endnu mere.
CERTIFICERET CO2-NEUTRAL
Tag det roligt med at vide, at dit MX Mechanicals CO2-aftryk er blevet reduceret til nul. Det er fordi, ud over at designe med henblik på bæredygtighed, opvejer vi også vores resterende påvirkning ved at støtte skovbrug, vedvarende energi og klimapåvirkede samfund.
Produktegenskaber
| Emballage indhold | |
|---|---|
| Kabler inkluderet | USB Type-C |
| Brugergrænseflade med trådløs modtager | USB Type-A |
| Brugervejledning | Ja |
| Batterier inkluderet | Ja |
| Antal produkter inkluderet | 1 stk |
| Modtager inkluderet | Ja |
| Emballageindhold | Tastatur Logi Bolt-modtager USB-C-opladerkabel (USB-A til USB-C) Brugervejledning |
| Modtager dimensioner (BxDxH) | 14,4 x 6,6 x 18,4 mm |
| Modtager vægt | 2 g |
| Modtagertype | Nano-modtager |
| Strømstyring | |
| Antal understøttede batterier | 1 |
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Tastatur batteritype | Indbygget batteri |
| Genopladelig | Ja |
| Batteriets levetid | 10 måned(er) |
| Batterikapacitet | 1500 mAh |
| Strømkilde type | Batteri |
| Funktioner | |
| Trådløs rækkevidde | 10 m |
| Kabellængde | 1 m |
| Tastatur | |
| Windows taster | Ja |
| Frekvensbånd | 2.4 GHz |
| Numerisk tastatur | Ja |
| Anbefalet brug | Kontor |
| Forbindelsesteknologi | Trådløs |
| Enhedsgrænseflade | RF trådløs + Bluetooth |
| Tastaturopsætning | QWERTY |
| Tastatursprog | Nordisk |
| Pegeredskab | Ingen |
| Tastatur formfaktor | Fuld størrelse (100 %) |
| Genvejstaster | Ja |
| Tastaturnøgleprofil | Lavprofil |
| Tastatur nøglekontakt teknologi | Logitech Clicky |
| Nærhedssensor | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| Understøttelse af flere enheder | Ja |
| Tastatur nøglekontakt | Mekanisk |
| Tænd-/slukkontakt | Ja |
| Emballeringsdata | |
| Pakkebredde | 149 mm |
| Pakkedybde | 460 mm |
| Modtager dimensioner (BxDxH) | 14,4 x 6,6 x 18,4 mm |
| Pakkehøjde | 54 mm |
| Modtager vægt | 2 g |
| Brugergrænseflade med trådløs modtager | USB Type-A |
| Modtagertype | Nano-modtager |
| Antal produkter inkluderet | 1 stk |
| Pakketype | Kasse |
| Pakkevægt | 1,13 kg |
| Modtager inkluderet | Ja |
| Kabler inkluderet | USB Type-C |
| Brugervejledning | Ja |
| Mus | |
| Mus inkluderet | Ingen |
| Design | |
| Produktfarve | Grafit |
| LED-indikatorer | Ja |
| Ergonomisk designet | Ja |
| Tastatur stil | Lige |
| Justerbar tastaturhøjde | Ja |
| Baggrundslys | Ja |
| Overfladefarvning | Monokromatisk |
| Type af baggrundslys | LED |
| Baggrundsfarve | Hvid |
| Materiale | Aluminium |
| Justerbar baggrundsbelysning | Ja |
| Logistik data | |
| Hovedkassens bredde (udvendigt) | 187 mm |
| Hovedkassens længde (udvendigt) | 246 mm |
| Hovedkassen højde (udvendigt) | 76 mm |
| Hovedkassens bruttovægt (udvendigt) | 900 g |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84716060 |
| Vægt & størrelser | |
| Tastatur dimensioner (BxDxH) | 433,85 x 131,55 x 26,1 mm |
| Tastatur vægt | 828 g |
| Systemkrav | |
| Minimum systemkrav | Du har brug for følgende: – Internetforbindelse til download af software – Logi Options+-software(1) til macOS og Windows. – Bluetooth Low Energy-teknologi-kompatibel enhed: Windows 10, 11 eller nyere, macOS 10.15 eller nyere, iOS 14 eller nyere(4), iPadOS 14 eller nyere (4), Linux (4), ChromeOS (4), Android 8.0 eller nyere (4). – tilgængelig USB-A-port til tilslutning via modtager Vigtigt: FileVault er muligvis aktiveret på din macOS-computer, hvilket kan forhindre dig i at indtaste din adgangskode ved start eller genstart, når du har etableret forbindelse via Bluetooth. Hvis det er tilfældet, skal du bruge Logi Bolt USB-modtageren. |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Ja, MacOS |
| Understøttede mobile operativsystemer | Android, iOS, iPadOS |
| Andre understøttede operativsystemer | ChromeOS |
| Andre funktioner | |
| Kapabilitet | Logi Bolt USB receiver |
| Genbrugsplast | 45% |
| Tekniske detaljer | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84716060 |
| Bæredygtighed | |
| Bæredygtighedscertifikater | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Genbrugsplast | 45% |
| Genbrug af data | |
| Genbrugsplast | 45% |
| Software | |
| Software, der kan downloades | Logi Options+, Logitech Flow |
Scidata - en lokal IT- forretning i Vejle
Vi er en lokal butik, som ud over vores webshop har fysisk butik i Vejle. Vi er kendte i lokalområdet for vores gode service og vores passion for IT. Gennem de seneste 25+ år har vi leveret IT til både privat og erhvervs- kunder over hele Danmark. Som du kan høre, har scidata noget for alle.
Vil du købe dine varer online?
Hos os kan du vælge at besøge vores butik hvis vi ligger i nærheden af dig. Du kan også bestille dine varer direkte her på siden. Det er utroligt nemt og du får alle de oplysninger du skal bruge.
Kontakt os i butikken.
Hvis du står og mangler vejledning eller har spørgsmål til vores varer, så er du altid velkommen til at kontakte os på telefonnummer 75723211 eller på mailen salg@scidata.dk. Eller blot kigge forbi hvis du er i nærheden.